Korzyści zastosowania

Korzyści zastosowania
Zarówno powłoki farb jak i mas KOFATERM powodują uzyskanie efektu termoizolacji opartej na właściwościach termorefleksyjnych i w każdym przypadku będzie to działanie przez odbicie energii fal cieplnych, a także w każdym przypadku będą to oszczędności energii sięgające do 40%. Należy jednak pamiętać, że każdy z tych produktów działa w innym zakresie widma fal elektromagnetycznych i aby zapewnić im maksymalną sprawność, trzeba je stosować zgodnie z przeznaczeniem.
KOFATERM indoor
KOFATERM indoor
Pierwsze zjawisko dotyczy właściwości przegród budowlanych, które mając określony opór cieplny umożliwiają wnikanie w ich strukturę energii fal cieplnych, jej przenikanie i wydostanie się na zewnątrz (ciepło zawsze przenika z miejsc o wyższej do miejsc o niższej temperaturze). W ten sposób powstają wymierne straty energii, które można zobaczyć na zdjęciach z kamery termowizyjnej.


Drugie zjawisko dotyczy odczucia komfortu cieplnego i jest związane z wymianą ciepła wewnątrz pomieszczeń, w których ciepło przemieszcza się na dwa sposoby: od źródła ciepła (grzejnika) w pionie (konwekcja) i od źródła ciepła we wszystkich kierunkach w postaci promieniowania cieplnego, w tym również w układzie poziomym. W pionie jest to ruch ciepła w kierunku sufitu, gdzie zawsze jest najcieplej, natomiast przy podłodze, gdzie temperatura jest najniższa pojawia się tzw. „uczucie zimnych stóp”. W poziomie jest to ruch ciepła w kierunku od źródła ciepła do najdalej oddalonych punktów w pomieszczeniu, więc im dalej od źródła ciepła, tym zimniej. Dotychczas jedynym sposobem poprawienia odczucia komfortu cieplnego było podnoszenie temperatury grzejnika, czego konsekwencją było zwiększanie zapotrzebowania na energię.
W pierwszym przypadku powłoka KOFATERM INDOOR zachowuje się na ścianie jak lustro dla fal cieplnych, gdzie ciepło praktycznie nie wnika już w przegrodę (ścianę, sufit) i w 90% jest zawracane do pomieszczenia.
W drugim przypadku KOFATERM INDOOR zmienia odczucie komfortu cieplnego, ponieważ odbijające się od powłoki fale cieplne wyrównują temperaturę w każdym punkcie pomieszczenia i powodują, że różnice temperatur nie przekraczają 1-2°C.
Reasumując, produkty KOFATERM INDOOR w najwyższym stopniu eliminują efekty obydwu w/w niepożądanych zjawisk fizycznych. Użycie ich powoduje podniesienie temperatury wewnątrz pomieszczenia o około 7°C bez konieczności podwyższania temperatury źródła ciepła (np. grzejnika), a to z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na energię grzewczą, które przekłada się na oszczędności sięgające nawet do 40%.

KOFATERM outdoor

KOFATERM outdoor
Aby dobrze zrozumieć działanie KOFATERM OUTDOOR należy przypomnieć, jakie zjawiska fizyczne działają na ścianę zewnętrzną i w jaki sposób można zaoszczędzić energię.
Pierwsze zjawisko występuje w gorącym klimacie lub w okresach gorących w klimacie umiarkowanym, gdzie zewnętrzne powierzchnie ścian są nagrzewane energią słoneczną, dochodzącą do nas w postaci fal elektromagnetycznych w pełnym zakresie widma widzialnego, w tym również fal cieplnych IR. W słoneczny dzień, gdy temperatura powietrza wynosi np. 35°C, temperatura powierzchni ściany może dochodzić nawet do 60-70°C.
Drugie zjawisko występuje głównie w klimacie umiarkowanym, gdzie podczas wilgotnych pór roku ściana chłonie wodę z opadów i z powietrza. Woda ta wnika w przegrodę i obniża jej opór cieplny, a to powoduje, że w sezonie grzewczym zwiększone jest zapotrzebowanie na energię cieplną, co niesie za sobą wymierne straty.

Powłoki KOFATERM OUTDOOR eliminują obydwa opisane powyżej niepożądane zjawiska. Po pierwsze, dzięki efektowi termorefleksji, odbijają ponad 90% energii fal elektromagnetycznych związanych z nagrzewaniem powierzchni ścian, wskutek czego ściana ma temperaturę wyższą od temperatury powietrza zaledwie o kilka stopni. Wspomniana wcześniej ściana zewnętrzna ma wówczas na powierzchni niespełna 40°C, a nie 60-70°C, co oznacza, że klimatyzator zużywa mniej energii.
Podsumowując, KOFATERM OUTDOOR działają nie tylko w klimacie gorącym, dając oszczędności energii do 40%, ale również w klimacie umiarkowanym zabezpieczając i konserwując ścianę od zewnątrz dają wymierne oszczędności również w okresie grzewczym.
KOFATERM roof
KOFATERM roof
Aby dobrze zrozumieć w jaki sposób działają powłoki KOFATERM ROOF, należy zwrócić uwagę na zjawiska fizyczne, które oddziałują na powierzchnię dachu i są przyczyną strat energii oraz powodem degradacji materiałów termoizolacyjnych przegrody. Pierwszy problem pojawia się w klimacie gorącym lub w okresach gorących w klimacie umiarkowanym, gdzie powierzchnia dachu jest poddawana intensywnemu działaniu energii słonecznej, która dociera w postaci fal elektromagnetycznych, w tym fal cieplnych IR. Z tego powodu w słoneczny dzień, gdy temperatura powietrza wynosi np. 35°C, temperatura powierzchni nagrzewanego przez cały dzień dachu może dochodzić nawet do 80°C.

Nagromadzona w ten sposób energia cieplna z nagrzanej powierzchni wnika w głąb przegrody jaką jest dach, by po czasie przeniknąć do wnętrza budynku. Obniżenie powstałej w ten sposób zbyt wysokiej temperatury wnętrza wymusza użycie klimatyzatora, co wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej. Im niższy jest opór cieplny przegrody dachowej, tym więcej energii potrzebuje klimatyzator, aby schłodzić pomieszczenie. Ponadto stale wystawiony na działanie słońca dach nagrzewa się i magazynuje energię w postaci ciepła. W efekcie, nawet wieczorem, kiedy na zewnątrz jest już chłodno, skumulowane w przegrodzie ciepło dalej nagrzewa wnętrze. Wówczas klimatyzator pracuje z wysoką wydajnością nie tylko w dzień, zużywając duże ilości energii, ale również wieczorem i nocą.
Drugi problem dotyczy materiałów izolacyjnych znajdujących się wewnątrz przegrody dachowej, które poddawane działaniu wysokich temperatur tracą swój opór cieplny, czyli sprawność izolacyjną. Należy tutaj zwrócić uwagę, że niektóre materiały termoizolacyjne na skutek takiego działania ulegają trwałej degradacji i nieodwracalnie tracą właściwości izolacyjne. Efekt jest taki, że przegroda może mieć zmniejszony opór cieplny dochodzący nawet do 50% swej początkowej wartości, a co za tym idzie zapotrzebowanie na energię do chłodzenia latem i energię na ogrzewanie zimą znacząco się zwiększy.
Dla obydwu opisanych powyżej niepożądanych zjawisk doskonałym i łatwym do zastosowania rozwiązaniem są powłoki termorefleksyjne KOFATERM ROOF, które odbijają ponad 90% energii fal cieplnych. Dach nie ulega wówczas długotrwałemu nagrzewaniu, ponieważ w wyniku termorefleksji temperatura na jego powierzchni jest zbliżona do temperatury otoczenia. W ten sposób obniżona temperatura powierzchni dachu powoduje, że mniej energii cieplnej wnika w przegrodę dachową, a co za tym idzie energia przedostająca się do wnętrza osiąga niskie wartości lub są one zbliżone do zera. Dodatkowo dzięki obniżonej temperaturze na powierzchni dachu materiały termoizolacyjne wewnątrz przegrody nie tracą swych właściwości, nie degradują się w czasie i zachowują na długi okres swoją sprawność termoizolacyjną.
Jak łatwo zauważyć powłoki KOFATERM ROOF nie tylko zmniejszają do 40% zapotrzebowanie na energię latem, ale również zabezpieczają materiały termoizolacyjne wewnątrz przegrody, których właściwy opór cieplny i sprawność dają wymierne oszczędności zimą.
Ponadto powłoki KOFATERM ROOF likwidują mikropęknięcia na powierzchni dachu, a nawet, jak KOFATERM ROOF PASTE, doskonale ją doszczelniają i wygłuszają akustycznie podczas opadów atmosferycznych.